II. kolo Národního poháru žáků a juniorů – II. kolo Národní ligy dorostu a seniorů

 V sobotu 15. 10. proběhlo v Neratovicích 2. kolo NP a Národní ligy družstev. Poháru se zúčastnilo celkem 223 závodníků z 18 klubů, v lize potom startovalo 7 dorosteneckých a 4 seniorská družstva. Článek jsme se tentokrát rozhodli rozdělit do dvou částí, v první z nich se pokusím ohodnotit výkony našich závodníků v kategoriích Mini žáci a žákyně, Starší žáci, Mladší žákyně, Junioři a Juniorky. Na závěr se podíváme na výsledek a průběžné pořadí v seniorské lize. Ve druhé části se k výsledkům kategorií Starší žákyně a Mladší žáci vyjádří Michal Strnad, který bude hodnotit i zápasy našeho týmu v lize dorostu.

  1. část

Úvod máme za sebou a můžeme začít rovnou od těch nejmladších. V kategorii Mini žákyně máme letos výborné výsledky, které si rozhodně zaslouží pozornost. V disciplíně kata obsadila Mia Simonová 3. a Lenka Hurníková dokonce 1. místo! Bez bodů nezůstala ani Klaudie Šrankotová na 5. místě. Ještě lépe si holky vedly v kumite. Naše závodnice získaly zlatou, stříbrnou i bronzovou medaili! Tentokrát zvítězila Mia a hned za ní skončily Lenka a Klaudie, která se ten den dočkala prvního velkého úspěchu na celonárodní soutěži. Nikoho pak nepřekvapí, že toto trio získalo navíc ještě zlato se svým kata týmem. Jistě nemusím zdůrazňovat, jak velkou radost nám mini žákyně připravily, ale rád bych na jejich příkladu ukázal, jak prospěšná je zdravá konkurence uvnitř klubu, když spolu i přes přátelství dokáží děti soutěžit a vzájemně se vybízet k lepším výkonům nejen na turnaji, ale i na tréninku. Nesmím ještě zapomenout na Julii Balcárkovou, která na pořádný výsledek teprve čeká. Věřím, že pokud jí vydrží tréninkové nasazení, které před turnajem předvedla, brzy se dostane mezi nejlepší. A kdo ví, možná to bude už na listopadovém MČR, na které se všechny 4 dívky nominovaly.

Mezi mini žáky nás zastupovali Petr Dopita a Cyril Štefeček, kteří do Neratovic přijeli sbírat jedny ze svých prvních soutěžních zkušeností. Toho jistě dosáhli plnou měrou. Sice se neprobojovali na stupně vítězů, ale předvedli schopnost poslouchat naše rady a především během disciplíny kumite se jejich výkon postupně zlepšoval. To se projevilo několika vítěznými zápasy a Cyril se dokonce nominoval na Mistrovsví republiky, k čemuž mu gratuluji.

Hned na vedlejším tatami závodily mladší žákyně. Z trojice našich reprezentantek (Kateřina Heřmanová, Natálie Kesnerová a Linda Hůlková) si zdaleka nejlépe vedla první jmenovaná. Kačka svou kategorii tentokrát naprosto ovládla, když získala zlato v katách, stříbro z kumite a tím pádem i celkovou kombinaci! Linda získala 7. místo a 6 bodů v disciplíně kata a úplně stejně skončila Natálie v kumite. Všechny tři získaly dostatek bodů a postupují na MČR, které už brzy proběhne v Praze.

Našim starším žákům se poslední dobou tolik nedaří. Z šesti závodníků SKBU Hostivař se pouze Daniel Sadke dostal do semifinále v kata, dál ale nepostoupil a obsadil 6. místo. O něco lépe si chlapci vedli v kumite. Pochválil bych především Maxe Simona, který se snažil vyrovnat s většími soupeři skutečně ze všech sil a nakonec doslova vybojoval 6. pozici. O jednu příčku výš se umístil Martin Sládek. Jeho výkon mohl být ještě lepší, kdyby se mu dařilo lépe skloubit dva sporty a mohl karate trénovat častěji. Klukům se povedla alespoň soutěž kata družstev a naše týmy brali první dvě místa. Nicméně žádná medaile z individuálních disciplín nás může trochu mrzet. Máme před sebou soustředění, takže musíme pořádně zabrat a zkusit to znovu.

Nejstarší kategorií Národního poháru byli junioři a juniorky. Tomáš Novák získal bronz a výrazně si tak polepšil oproti prvnímu kolu, kdy skončil až sedmý. Veronika Hrůzová a Michaela Strnadová skončili těsně pod stupni vítězů na 4. a 5. místě.

Po ukončení poháru se mohla naplno rozjet Národní liga družstev. Seniorské družstvo nastoupilo bez zraněného Marka Babora, který by jinak byl velkou oporou. To nám samozřejmě velmi ztížilo situaci a na kumite nám prostě vždy chyběl jeden člověk. I tak jsme se rozhodli zkusit štěstí s vědomím, že naděje na úspěch nejsou nijak vysoké. To se také potvrdilo, toto kolo jsme prohráli a z 2. příčky v průběžném pořadí jsme sestoupili na 3. Dobrou zprávou je, že Márton Lozsi se po nemoci stále lépe a lépe vrací do formy a po ukončení bojů seniorské ligy zvládl pomoci ještě týmu dorostenců. O tom už se ale dozvíte více na konci druhé části článku…

Vladimír Limburský

________

  1. část

V katergorii starších žákyň se holkám nepodařilo splnit naše očekávání v kata. Neměli jsme ani jednu závodnici v semifinále, což by se nám nemělo stávat. Nedařilo se nám ani v kata týmu. V prvním kole Národního poháru holky s přehledem zvítězily, tentokrát jejich výkon stačil pouze na 4. místo. Do Mistrovství republiky máme na čem pracovat. Napravit reputaci se holkám alespoň částečně podařilo v kumite. kdy po velmi dobrém výkonu Míša Soukupová brala stříbrnou medaile, Adéla Matoušková bronzovou.

Podobně jsme na tom bohužel byli také v kategorii mladších žáků. Kluci se snaží, nasazení a koncentrace na soutěž byla dobrá. Kluci musí ale na tréninku plnit příkazy trenérů, kteří je upozorňují a vytýkají stále stejné chyby a nedostatky v technice. Tuček, Šlajs, Stejné chyby, stejné známky ! Pokud mladší žáci nezačnou odstraňovat chyby, na které je trenéři dlouhodobě upozorňují, nemůžou uvažovat o získávání medailových umístění. Výsledky – v kata bohužel Max Brezovar těsně před semifinále prohrál v bratrovražedném boji s Michalem Hurníkem, který nakonec obsadil 7. místo. V kumite obsadil Max 8. místo, když v posledním zápase zcela nepochopitelně neplnil příkazy trenéra a nedělal naučené věci z tréninku. Místo sportovního zápasu předvedl pouliční bitku a zcela po zásluze prohrál se soupeřem, kterého by za normálních okolností měl s přehledem porazit.

 

V Lize družstev předvedli dorostenci velmi dobrý výkon. S předvedenými výkony, nasazením a týmovým duchem jsme byli opravdu spokojeni. Zcela po zásluze jsme průběžně na prvním místě před Neratovicemi. Oliver Simon předvedl famózní výkon, když vyhrával své zápasy v kumite do 20 vteřin. Veronika Hrůzová bojovala, dřela a získávala potřebné body. Vzhledem k tomu, že Matyáš Soukup měl zdravotní problémy, pomohl nám v závěru Márton Lozsi, čímž jsme soupeře začali porážet rozdílem třídy. Na Mistrovství ČR se k družstvu ještě připojí Daniel Matoušek a celkové vítězství bude naše !

 

Michal Strnad