Sportovní klub BUDO Hostivař provozuje centrum bojových umění na Trhanovském náměstí v Praze 10 Hostivaři. Hledáte-li výjimečný klub, kvalitní zázemí, zkušené trenéry, příjemnou atmosféru a přátelský kolektiv, jste na správném místě. Posuďte sami.

7. prosince 2007 oslavíme 10 let provozu našeho sportovního centra. V objektu bývalé školy jsme během těchto let vytvořili skutečnou školu bojových umění. Najdete zde 3 speciálně vybavené tělocvičny (tatami, box. pytle, makiwary, zrcadla), posilovnu, učebnu, zázemí, klubový bar. Ve spolupráci s Úřadem městské části Praha 15 byla provedena oprava fasády a výměna oken. K sportovnímu centru ještě patří dětské hřiště a antukové volejbalové hřiště. Trhanovské náměstí se nachází v klidné části Hostivaře. Až k nám vystoupáte (objekt je na kopečku), budete překvapeni atmosférou tohoto místa, které připomíná s určitou nadsázkou tradiční asijské chrámy bojových umění.

V současné době má klub přes 700 členů, kteří pravidelně navštěvují tréninky a cvičení. Záběr klubu je opravdu široký, takže každý si může vybrat aktivitu, která je mu nejbližší. S dětmi začínáme ve věku 5 let v kurzu sportovní přípravky, od 7–8 let přechází do kurzu karate nebo kickboxu, děti a mládež se mohou realizovat v kurzech karate, kickboxu, aikido, dospělí cvičí karate, kickbox, aikido, sebeobranu, iaido, jodo, jógu, ti dříve narození navštěvují kurzy jógy pro seniory. A to není vše. Kromě bojových umění jsou pro Vás připraveny hodiny aerobiku, power jógy, taebo, dívky hrají volejbal v oddíle dívčího volejbalu, v učebně probíhá výuka anglického jazyka pro dospělé, nově jsou otevřeny taneční kurzy Mix dance. Své tělo můžete posílit v posilovně. A nevyhovují-li Vám odpolední kurzy, zajistíme Vám individuální tréninky nebo si můžete přijít, pokud je volná tělocvična, zacvičit, zabouchat si na boxovacích pytlích či makiwarách.

Předsedou Sportovního klubu BUDO Hostivař je Ing. Karel Strnad, držitel černého pasu karate JKA 6. dan. Karate se věnuje celý život, pronikl hluboko do pochopení podstaty tohoto japonského bojového umění. Je výraznou osobností nejen na českém poli karate, ale také na mezinárodní úrovni. Stal se mezinárodním rozhodčím třídy A, zkušebním komisařem, mezinárodním instruktorem třídy A a zástupcem světové organizace JKA pro východní Evropu. Právě on dohlíží nad odbornou stránkou všech kurzů, vybírá a sleduje trenéry, připravuje tréninkové plány, je prostě zárukou kvality vedení kurzů. Ostatní trenéři absolvovali trenérské kurzy a mají za sebou několikaleté zkušenosti. Své znalosti si stále zdokonalují na různých seminářích či mezinárodních kempech.

Činnost našeho klubu je zaměřena zejména na děti a mládež. Vzhledem ke charakteru bojových umění se snažíme, kromě zvýšení fyzické a psychické kondice dětí, působit také na jejich výchovu. Naučené znalosti z bojových umění se, na rozdíl od jiných sportů, dají použít v reálném životě, proto děti učíme sebekontrole, soustředění se, uznávání řádů a autorit, zásadám slušného chování, apod. Kromě pravidelných tréninků pro děti pořádáme zimní a letní tábory, víkendové semináře a další různé akce jako mikulášské besídky, dětské dny či pálení čarodejnic. S vedením kurzů pro děti máme mnohaleté zkušenosti. Například kurz sportovní přípravku je opravdu jedinečnou kombinací všeobecně zaměřeného cvičení pro předškolní děti a základů karate. Právě z tohoto kurzu vzešli naši úspěšní reprezentanti klubu, kteří s karate začali v tomto útlém věku.

Sportovní klub BUDO Hostivař patří mezi nejúspěšnější kluby bojových umění v České republice. V řadách našich členů je mnoho reprezentantů České republiky v karate, a to už od žákovských kategorií. Výčet sportovních úspěchů oddílu karate je opravdu rozsáhlý, mezi největší patří medailová umístění na Mistrovstvích Evropy či světa. Asi největší úspěchem je 1. místo Kristíny Bosákové na Mistrovství Evropy karate JKA v roce 2005 v disciplíně kumite ženy (zápas), přičemž Kristína byla vyhlášena jako absolutně nejlepší závodník celého mistrovství. Také oddíl kickboxu získává výborné výsledky, zatím na tuzemských soutěžích. Mezi členy závodního družstva kickboxu je již několik Mistrů České republiky.

Pokud nemáte sportovní ambice, nevadí. V našem klubu je možné věnovat se bojovým uměním také rekreačně, jen pro vlastní potěšení. Proto jsou jednotlivé oddíly rozděleny do mnoha kurzů, kde cvičí odděleně děti a dospělí, závodníci a rekreační sportovci. Pokud se tedy nechcete účastnit soutěží, nikdo Vás nutit nebude. Naopak. Máme několik kurzů „rekreačního“ pojetí bojových umění, na které jsme hrdí. Je to zejména kurz Karate pro život. Členové tohoto kurzu pravidelně navštěvují tréninky, nevynechají žádnou víkendovou akci, účastní se mezinárodních kempů. Dělají to proto, že je to baví. Karate se stalo jejich životním koníčkem. Podobné kurzy jsou Street fight, pouliční sebeobrana, nebo třeba Mix Fight, což je zase kombinace kickboxu, thajského boxu a zápasu na zemi.

Cílem vedení klubu je nabídnout naším členům nejen možnost pravidelného tréninku a cvičení, ale také klubový život, prostor pro navázání nových přátelství, prostor pro relaxaci a odreagování se. Není žádnou vyjímkou, že našimi členy jsou celé rodiny, které společně tráví svůj čas koníčkem, kterým žijí rodiče i děti. Měsíčně vychází klubový časopis Kiai, kde členové najdou veškeré důležité informace o dění v klubu, o připravovaných akcích a také zajímavé články nejen o bojových uměních. Právě proto, že máme vlastní „dojo“ (japonsky místo pro cvičení), vlastní objekt, daří se nám vytvářet klubovou atmosféru, kdy členové se u nás scházejí i mimo čas svých tréninků, navazují se zde dlouhodobé vztahy, které nezřídka končí svatbou, vznikají přátelství mezi dětmi i dospělými, apod. Prostě jsme velkou rodinou.