Jóga

Jóga

Jóga je stará duchovní praktika, která se postupem času proměnila v celosvětovou módní vlnu. Ve svých mnoha podobách se s ní můžete potkat i u nás a přesvědčit se, jak cvičení jógy působí na lidský organismus. Je jednou z nejrychleji se šířících aktivit pro zdraví a kondici. Jóga je způsob života.

Jako ucelený systém zahrnuje cvičení těla (ásany), dechové techniky (pránajáma), relaxaci, koncentraci a meditaci. Naučíte se lépe vnímat své tělo, dech a mysl. Díky pozicím těla (statickým a dynamickým) a dechu uvolníte napětí, posílíte svaly a zlepšíte mobilitu kloubů. Jóga ale nepracuje pouze s fyzickým tělem (svaly, šlachy, klouby). Díky ásánám stimulujeme vnitřní orgány, žlázy s vnitřní sekrecí, ale také energetická centra (čakry), pracujeme s emocemi a energií našeho těla prostřednictvím dechu (pránajáma).

 

časté otázky

Jana Bénová

S jógou jako fyzickým cvičením jsem se poprvé setkala v 17 letech prostřednictvím knih André van Lysebetha. V průběhu let jsem se k ní vracela, neboť mi pomáhala řešit bolesti zad způsobené skoliózou. Intenzivně a soustavně se jógou zabývám od r. 2010. Na své jógové cestě jsem praktikovala bikram a hot jógu, hatha jógu, později také jin jógu a gravid jógu (kterou také již několik let učím).  Postupem let jsem se ve své osobní praxi propracovala ke stylu Core Strength Vinyasa® Yoga. Stále se snažím vzdělávat v oblasti jógy, zdravého pohybu a anatomie, relaxačních technik a terapie, osobního rozvoje. Pravidelné skupinové lekce vedu od r. 2016. Nabízím také individuální lekce a konzultace na simplyyoga.cz.

Michaela Zúberová

Vidím krásu v maličkostech všude kolem nás. Jóga mě obklopila na duchovní úrovni mnohem dříve, než se přidalo tělo fyzické. K myšlence předávání zkušeností v roli “učitele” mne přivedli dva vzácní lidé. Mnich, který se stal mým průvodcem, když jsem se vracela sama k sobě při pobytu v Thajsku. A moje spřízněná duše, babička, která odcházela v bolestech způsobených revmatoidní artritidou. Věřím, že každé tělo se umí vyléčit, a lék je ukryt hluboko v naší duši. Jen najít cestu. Jógu jsem začala praktikovat pravidelně kolem roku 2017 s předpokladem, že u ní asi dlouho nevydržím a přijde něco zajímavějšího… Nepřišlo, naopak se stala sluncem mého života.  A stejně jako tanec a hudba je i jóga a meditace mým univerzálním lékem.

Stále se rozvíjím, zkouším a zvídavě hledám. Sdílení je pro mě cestou a sousedská jóga prostředkem pro sblížení všeho a všech, co se v tomto životě mají potkat. Ráda propojuji různé styly jógy s relaxací pomocí zvuků a vůní. Důležitou roli hraje celkové naladění skupiny, proto jsou mé lekce různorodé a nechybí v nich humor a kousek překvapení. Kromě SKBU mě naleznete i na Instagramu @sousedska_joga.

Hana Feltová

Jógu jsem začínala cvičit soukromě s několika kamarádkami v době, kdy nebylo příliš žádoucí se tímto cvičením zabývat. Po roce 1989, kdy bylo již možné veřejně docházet na cvičení jógy, jsem navštěvovala různé kurzy a seznamovala jsem se s metodami a asánami jógy očima našich lékařů, kteří čerpali z tradic indické filozofie a i z indického lékařství. V roce 2001 jsem absolvovala školení cvičitelů jógy u RNDr. Leonarda Jagelky v Tyršově domě. Stále se i dosud zúčastňuji školení a seminářů, které pořádají různé organizace (např. Unie jógy, Tyršův dům). Zejména mě zajímá jóga z pohledu fyzioterapeutů, její zdravotní aspekty, jóga a civilizační choroby, jóga v rehabilitaci pro správné držení těla a při bolestech páteře. Zaměřujeme se i na meditaci a relaxační asány.

 

 

 

Pro všechny! Lekce navštěvují studentky, pracující, těhotné, senioři – každou pozici lze modifikovat dle zdravotního stavu a momentálních dispozic. Každý člověk je jiný, proto není žádoucí se při józe porovnávat či dokonce soutěžit.

Jóga Jany Bénové – je zaměřena hlavně na vnímání svého těla. V hodinách se soustředíme na posílení a protažení svalů celého těla, svalů kolem páteře, na posílení hlubokého stabilizačního systému a tím udržení pružné a zdravé páteře. Pomocí meditace a dechových cvičení se zklidní i naše stále aktivní mysl a my můžeme společně nacházet klid a harmonii. Cvičení je určeno pro začátečníky i pokročilé a probíhá ve středu 17,30 – 18,30

 

Sousedská jóga Michaely Zúberové propojuje styly power, hatha a vinyasa jógy, kde se pomocí

intuice, vnitřní síly a koncentrace odpoutáte od okolního světa a naleznete zpátky cestu k sobě. Každá lekce je zakončena relaxací okořeněnou něčím speciálním. Vyzkoušejte něco nového každý pátek 17,00 – 18,00.

 

Jóga pro seniory Hany Feltové – cvičení jógy pod vedením velmi zkušené lektorky je mírně upraveno tak, aby bylo zvládnutelné i pro ty dříve narozené. Čekává vás příjemné protažení a posílení těla či závěrečná meditace. Po cvičení můžete posedět u kávy na klubové recepci a popovídat si se svými vrstevníky. Cvičí se ve středu 10,00 – 11,30.

Žádné! Lekci může navštěvovat opravdu kdokoli bez ohledu na věk, tělesnou zdatnost či vytrvalost. Jógová praxe je úžasná pro všechny – ať už máte nějaký zdravotní problém nebo omezení, chcete se jen tak trochu protáhnout, posílit nebo prostě zklidnit mysl, odbourat stres a napětí. Začít s jógou lze v jakémkoli věku
Lekce začíná zklidněním, krátkým dechovým cvičením. Po krátkém protažení a rozhýbání těla následují jógové sekvence s konkrétním zaměřením. Důraz je kladen na anatomicky optimální (zdravé) provedení pozic a soustředění se na dech. Dostatek prostoru je věnován individuálním modifikacím pozic a sebe-korekci. Závěrem se opět zklidníme a přejdeme do relaxace.
Na lekci je vhodné pohodlné oblečení (např. legíny a triko). Podložky na cvičení a bločky jsou k dispozici v sále.
Důležitá je především pravidelnost. Ideální jógová praxe je každodenní, alespoň několik minut. Jedna vedená lekce týdně může být dostačující.

ceník

jednotlivý vstup

PERMANENTKA

na 10 vstupů

1 300 Kč