Karate

Karate

Karate je nejznámější japonské bojové umění, vhodné jako sport i jako sebeobrana. SKBU patří již několik desetiletí mezi nejlepší kluby karate v České republice, jsme na to patřičně hrdí a bereme jako velký závazek udržet naše standardy kvality i do budoucna. Nabízíme množství oddílů různého zaměření, od nejmenších dětí přes vrcholové závodníky až po rekreační celoživotní karate.

 

časté otázky

Karate se dá prakticky začít trénovat od jakéhokoliv věku. V SKBU začínáme s dětmi ve sportovní přípravce od 5 let. Zároveň se do družstva začátečníků hlásí mládež ve věku od 7–8 let. Máme ale také oddíl Karate pro život, kde jsou vítáni začátečníci ve všech věkových kategoriích od 25 let do 60 let.
Začít trénovat karate v družstvu začátečníků se dá jen s tričkem a tepláky. Teprve později při skládání první zkoušky technické dovednosti (barevný pás) si karatisté pořizují kimono. S postupem do vyšších oddílů karatisté potřebují chrániče na ruce, zuby, hrudník u děvčat a suspenzor u chlapců.
Kimona se pohybují ve velkém cenovém rozptylu. Dětské stojí zhruba šest až sedm set korun, pro dospělé kolem tisíce, závodníci, kteří soutěží na mezinárodní úrovni, si pořizují špičková kimona v ceně kolem 3000,- Kč. Barevný pás ke kimonu lze u nás zakoupit za 160,- Kč. Orientační cena ostatního vybavení se vejde do dvou tisíc: chrániče na zuby, ruce, holeně a nárty, suspenzor, a pro dívky chránič hrudi. Chrániče mívají poměrně dlouhou životnost.
Pro zvládnutí základů karate je nutné trénovat 2x týdně. Pokud ale karatistova technická zdatnost stoupá a začne se připravovat na závodní činnost, týdenní tréninková frekvence stoupne na 3 až 4 tréninky s možností dvoufázové a individuální přípravy.
Barevné pásky, kterými se kimono utahuje, jsou jak v karate, tak i v jiných bojových uměních symbolem ocenění technické dovednosti. Před ziskem černého pásu (mistrovský stupeň Dan) je potřeba složit zkoušky na tzv. žákovské stupně Kyu. Těchto stupňů je devět a jsou od sebe odlišeny barvou. Mezi jednotlivými zkouškami jsou předepsány takzvané minimální čekací přestávky na přípravu na zkoušku. Mistrovský stupeň 1. Dan tak lze získat za cca 5 let intenzivního výcviku.
Techniky karate jsou historicky určeny pro sebeobranu a nebezpečné přirozeně jsou. Při výcviku se ale karatisté učí tyto techniky používat s maximální razancí, ale zároveň s absolutní kontrolou. Trénink je řízen zkušenými trenéry a metodicky přizpůsobený úrovni cvičenců. Proto zranění při trénincích bývá minimální počet. U soutěží ve snaze nad soupeřem zvítězit k občasným zraněním dochází. Vzhledem k tomu, že při zápasech není cílem K.O. soupeře, ale technická převaha na body, tak zranění nejsou moc častá ani vážná.
Ano. Jsme hrdí, že tradicí i výsledky patříme mezi nejlepší kluby v ČR a naši členové pravidelně vozí medaile z národních i světových šampionátů. V karate se soutěží v jednotlivcích i družstvech, a to ve dvou disciplínách: KATA – souborné sestavy technik karate bez soupeře, kde se hodnotí kvalita provedení, účinnost technik, jejich načasování, bojový duch a podobně. KUMITE – volný zápas dvou karatistů, kde cílem je soupeře zasáhnout technikou karate.
Určitě ano. Karate jako sebeobrana přímo vzniklo – v 17. století na ostrově Okinawa, kde byli místní obyvatelé nuceni chránit své životy před zvůlí japonských samurajů, kteří v té době Okinawu okupovali. Karate se tedy dá úspěšně pro sebeobranu použít. Záleží na kvalitě znalosti tohoto bojového umění.
Ano. Karate se dá použít pro sebeobranu a u žen je velmi oblíbeno. V našich oddílech karate činí podíl žen a dívek přes 30%.
Individuální výcvik karate vede k rychlejšímu vývoji technické vyspělosti, proto má velký efekt. V našem klubu taková možnost existuje, stačí se domluvit s trenéry.

ceník

členství

5 měsíců

4950 Kč

děti, studenti, senioři

5400 Kč

dospělí

jednotlivý vstup

PERMANENTka

na 10 vstupů

1700 Kč

Vyzkoušej 1. lekci zdarma

Sportovní klub bojových umění Hostivař

1. LEKCI ZDARMA
si objednejte na: